Brusel selhal v řešení migrace. Většina uprchlíků z Afriky zůstala v Evropě nelegálně, ačkoliv jim nebyl udělen azyl.

Evropská komise (EK) totálně selhala v řešení migrace. Drtivá většina běženců totiž zůstala v EU nelegálně, přestože nedostali azyl a ani ho nedostanou. V letech 2014 a 2015 bylo zpět z Evropy domů vráceno jen okolo 36 procent uprchlíků, kteří být vráceni měli. V následujících dvou letech chce přitom EK přijmout dalších 50 tisíc lidí.

Podle eurokomisaře pro vnitro Dimitrise Avramopulose je nutný důraz na návraty těch, kdo nemají nárok na azyl. Naopak by se měla otevřít legální možnost přicestovat pro ty, kdo naopak nárok na mezinárodní ochranu v unii mají.

V nejbližší budoucnosti by území EU mělo opustit okolo 1,5 milionu neúspěšných žadatelů o azyl. V roce 2016 bylo v unii okolo milionu cizích občanů – u poloviny přitom už bylo jasné, že mají blok opustit.

Vráceno však bylo jen 226 tisíc z nich a komise takovou situaci označila za „neuspokojivou“.

Podle nového návrhu komise by unie v příštích dvou letech měla přijmout 50 tisíc běženců z Turecka, Blízkého východu a Afriky. Brusel tak chce bojovat proti pašování lidí.

Kromě toho by se měla ještě více posílit evropská pobřežní stráž a ochrana vnějších hranic. Členským státům pak komise navrhuje zjednodušení pravidel pro deportace neúspěšných žadatelů o azyl.

Na podporu snah členských států v této oblasti komise vyčlenila půl miliardy eur (13,5 miliardy Kč) a komise vyzývá státy, aby samy podporovaly přesídlovací programy například nevládních organizací.

Komise se novými návrhy ohledně migrace zabývala proto, že skončila platnost kontroverzního dvouletého programu přerozdělování žadatelů o azyl podle kvótového systému.

(pel)