Papež František byl obviněn z kacířství. Tvrdí to někteří konzervativní kněží a teologové, kteří ho osočili ze šíření kacířských myšlenek. Pětadvacetistránkové formální obvinění podepsalo 62 teologů, kněžích a akademiků. Poslednímu takto závažnému obvinění z kacířství čelil papež Jan XXII. v roce 1333.
Obvinění se týká papežova dokumentu o rodině nazvaném Amoris Laetitia (Radost lásky). Ten se stal předmětem kontroverzí hned od samého začátku například kvůli vstřícnějšímu postoji vůči rozvedeným.
Kněží mu mimo jiné vyčítají, že dokumentem otevřel rozvedeným a znovusezdaným věřícím cestu ke svatému přijímání. Podle dosavadních církevních pravidel by k tomu bylo potřebováno anulování předešlého sňatku církví.
Papež v textu naznačil, že by duchovní měli obdobné případy posuzovat každý zvlášť poté, co věřící povedou na duchovní cestě. Konzervativním věřícím se ale ani takové naznačování nelíbí a podle nich se František dopustil sedmi kacířských prohřešků proti manželství, morálnímu životu a svátostem.
„Zákony církve říkají, že kompetentní osoby v církvi nemohou mlčet, když některý z pastorů vede věřící na scestí,“ uvádí dopis.
Jeho autoři na závěr Františka žádají, aby své myšlenky poupravil v souladu s tradičním církevním učením.
Papež zve do Evropy migranty
František už kvůli textu Radost lásky jednu výzvu dostal. Vloni jej oslovila dopisem čtveřice konzervativních kardinálů, která žádala, aby nejasnosti ve svém textu uvedl na pravou míru.
Papež podporuje také migraci do Evropy, jejíž součástí jsou i muslimští teroristé. Ve svém nedávném prohlášení vyjádřil Svatý otec starost o běžence v souvislosti s probíhající migrační vlnou. Vyzval přitom jednotlivé státy k tomu, aby ve svém přístupu k uprchlíkům upřednostnili bezpečnost a důstojnost migrantů před vnitrostátní bezpečností států.
Státy podle Františka musí dělat více pro to, aby uprchlíkům a migrantům umožnily legálně a bezpečně překročit své hranice. Osobní bezpečí a důstojnost uprchlíků prý musí být upřednostňovány před národní bezpečnostní.
„Ve prospěch základní důstojnosti každého člověka musíme hledat jiné cesty a řešení, než ty, že lidé, kteří vstoupí do země bez příslušného povolení, budou zavíráni do detenčních zařízení,“ uvedl nejvyšší představitel římsko-katolické církve.
(pel)