Tuzemský rum musí na nařízení Evropské unie změnit složení.

Evropská komise donutila Česko k poslušnosti. Tuzemský rum musí změnit své složení. Uvedl to ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) po jednání v Bruselu.

Rumová tresť podle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) obsahuje některé rizikové látky. Výrobci by se proto měli zaměřit na jejich nahrazení bezpečnějšími při zachování tradičního aroma i chuti.

Podle Jurečky výrobci o konci desetileté výjimky věděli a je tak otázkou, zda se na přicházející změnu připravovali.

Studie EFSA v takzvaném rumovém éteru identifikovala tři látky, které mají genotoxický účinek. To znamená, že mají schopnost narušit genetický materiál živých buněk.

Výzkum vznikl na základě žádosti evropské asociace výrobců ochucovadel. Posuzování se ale netýkalo jen české rumové tresti.

Na seznamu látek, které se jako ochucovadla smějí v EU užívat, je asi 2500 položek. Některé další ale ještě posouzené nebyly. Jejich používání je tak v současnosti umožněno přechodným obdobím končícím v roce 2018. Tam patří právě i česká rumová tresť.

„Je potřeba se podívat, zda v tom množství jsou ty látky opravdu nebezpečné pro člověka. Ale spíše bych po dnešním jednání viděl cestu v zaměření se na to, jestli ty látky nemůžeme nahradit bezpečnějšími a lepšími,“ poznamenal Jurečka.

SPD považuje příkazy EU za absurdní

Podle vyjádření Potravinářské komory ČR už Evropská komise o zákazu rumové tresti prakticky rozhodla a pokud nenastanou změny, začne zákaz platit v dubnu příštího roku.

Evropská komise prý ale o věci nyní dál jedná na expertní úrovni a rozhodnutí je otevřené až do dubna, kdy desetiletá lhůta vyprší

Hnutí SPD Tomia Okamury považuje situaci v rámci prosazování směrnic, zákazů a příkazů ze strany EU za absurdní.

„Tentokrát jde o  náš tradiční tuzemák. Rumové aroma, které se do něj přidává, prý způsobuje podle analýzy Evropského úřadu pro bezpečnost potravin rakovinu. Neexistuje však žádná odborná studie, která by tuto analýzu potvrzovala,“ uvedl Okamura.

„SPD zastává názor, že naši současní europoslanci nehájí zájmy občanů ČR a dokonce jednají proti jejich zájmům. Je potřeba důsledně hájit naše vlastní národní zájmy při jednání s EU. Prosazujeme právo našich občanů rozhodnout v referendu o vystoupení z EU,“ dodal.

(pel)