Mezi Němci přetrvává spor, zda krátit eurodotace těm zemím, které odmítají migranty na základě povinných přerozdělovacích kvót. Předseda sociální demokracie Martin Schulz (SPD) chce peníze nesolidárním státům brát. Naopak ministr vnitra Thomas de Maizière (CDU) je proti krácení dotací.
Schulz po rozhodnutí Evropského soudu hodlá zvýšit tlak na země jako Slovensko nebo Maďarsko.
„Kdo vypoví evropskou solidaritu v uprchlické otázce, nemůže na jiném místě evropskou solidaritu požadovat,“ řekl.
Pokud by sociální demokracie v zářijových volbách vyhrála, Schulz by jako kancléř zpochybnil rozpočet EU, jestliže by některé země zůstaly „nesolidární“.
To se však nelíbí ministrovi vnitra Thomasi de Maizièreovi.
„Kdybychom museli krátit prostředky z fondů EU, abychom si vynutili realizaci rozsudků, byla by na tom Evropská unie opravdu špatně,“ řekl Thomas de Maizière.
„V současnosti usilujeme o vznik nového, solidárního azylového systému EU. Veřejné výhrůžky jako ty od pana Schulze tato těžká jednání spíše ztěžují, než aby je ulehčovaly,“ dodal.
Merkelovou na východě Německa vypískali
Německou kancléřku Angelu Merkelovou v saském Torgau a braniborském Finsterwalde její odpůrci vypískali. Navzdory bučení a výkřikům „zrádkyně”, či „vypadni” Merkelová na obou zastávkách předvolebního turné své projevy přesto dokončila.
Podle odhadů se v Torgau sešlo několik stovek odpůrců Merkelové. Dohromady tam byly nahlášeny tři demonstrace proti CDU. AfD sem dokonce svezla své přívržence autobusem.
Na předvolebním mítinku v Heidelbergu na západě země na Merkelovou předtím vyletěla z publika dvě rajčata. Po incidentu zůstalo na jejím oděvu několik menších skvrn.
Merkelová při setkání s voliči čelí pískotu a nadávkám poměrně často. Například i na konci srpna v Quedlinburgu na ni její odpůrci, kteří byli z řad příznivců protiimigrační AfD, pískali a křičeli, že je lhářka a zrádkyně národa.
Kancléřka je často terčem projevů odporu kvůli své otevřené imigrační politice.
(pel)