Maďarský premiér Viktor Orbán požaduje po Evropské unii proplacení peněz za výstavbu protiimigračního plotu. Orbán chce po Unii uhradit polovinu nákladů na plot kolem 80 milionů eur (přes 21 miliard korun), který země vybudovala proti ilegálnímu pronikání uprchlíků na své území.
Mluvčí Evropské komise Alexander Winterstein poznamenal, že pokud Maďarsko nyní žádá nad už poskytnuté evropské prostředky další dodatečnou podporu, je komise připravena žádost posoudit. V případě potřeby a v souladu s unijními pravidly je Komise ochotna pomoci.
„Naší pozicí z minulosti je, že nefinancujeme stavbu plotů nebo zábran na vnějších hranicích,“ uvedl ale mluvčí.
Případná podpora může jít na zlepšení správy hranice, tedy třeba vybavení pohraničníků či sledovací prostředky.
Orbán v dopise poslaném předsedovi Evropské komise Jeanu-Claudeu Junckerovi uvedl, že ploty postavené v roce 2015 chrání nejen Maďarsko, „nýbrž celou Evropskou unii proti záplavě ilegálních migrantů“.
Podle maďarského premiéra Evropa potřebuje projevit solidaritu s maďarským úsilím ochránit hranice, a ne jen s Řeckem a Itálií, tedy se zeměmi, které nesly hlavní nápor migrační vlny.
Vedoucí představitelé Evropské unie kritizují Maďarsko za nedostatečný projev solidarity, protože odmítá na své území vpustit žadatele o azyl. Ti by měli být přemístěni z Řecka a Itálie, dokud nebude rozhodnuto o jejich žádosti o udělení azylu.
Podle mluvčího komise ale není možné při trvání na solidaritě jen „vyzobávat“ věci, které se zemi líbí. Tedy třeba žádat příspěvky na ochranu hranice a odmítat plnit společně přijatá rozhodnutí o přerozdělování žadatelů o azyl.
Schulz kvůli uprchlíkům opět napadl Merkelovou i země V4
Německý politik Martin Schulz (SPD) slovně zaútočil na německou kancléřku Angelu Merkelovou.
Podle něj udělala Merkelová chybu, když do Evropy pozvala uprchlíky, aniž by to předtím konzultovala s evropskými partnery.
„Merkelová by neměla opakovat chybu, kterou udělala v roce 2015, a sice to, že evropské partnery nezahrnula do svého rozhodování, ale až následně je informovala. To dodnes Polsku a Maďarsku umožňuje, aby se vyhýbaly zodpovědnosti s tím, že se jich nikdo neptal,“ uvedl Schulz.
Šéfka německé vlády se v září 2015 rozhodla pustit do spolkové republiky uprchlíky bez kontroly na hranicích, což zdůvodnila jako nutný humanitární krok v napjaté situaci.
V letech 2015 a 2016 přišlo do Německa celkem téměř 1,2 milionu běženců a uprchlická politika spolkové vlády se stala terčem kritiky všech zemí V4.
Země Visegrádské čtyřky odmítají naplňovat kvóty na přerozdělování uprchlíků. Podle Schulze takový přístup není možný.
„Udělal bych především jedno – evropským partnerům řekl, že Německo, Itálie a Řecko nemohou přijmout všechny běžence. Buď bude solidární rozdělování uprchlíků mezi všechny, nebo Německo zpochybní rozpočet EU,“ nechal se slyšet sociální demokrat.
(pel)