Představitelé českého soudnictví zaútočili na polskou vládu kvůli tamní reformě. Vývoj v Polsku v posledním roce podle nich ohrožuje samotnou podstatu principů, na kterých stojí demokratický právní stát.
Uvedli to předseda Ústavního soudu, Nejvyššího soudu, Nejvyššího správního soudu, nejvyššího státního zástupce a ombudsmanka ve společném prohlášení.
„Po ochromení Ústavního tribunálu a podřízení veřejnoprávních médií momentální státně stranické politice v minulém roce dochází v těchto dnech k bezprecedentnímu útoku na nezávislost polského soudnictví,“ uvádí prohlášení.
Pod ním je podepsaný předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal, předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.
Přijaté zákony o Národní radě soudnictví, o obecných soudech i projednávaný zákon o Nejvyšším soudu podle nich „umožňují výkonné i zákonodárné moci zcela zbavit soudní moc její nezávislosti, nepohodlné soudce zbavit mandátu a podřídit soudní moc politickému řízení“.
„I při vědomí suverenity polského státu a respektu k ní nemůžeme mlčet ke krokům, které ohrožují její samotný zdroj, kterým jsou nedotknutelné hodnoty evropské civilizace, humanismu a základních práv a svobod,“ stojí v textu.
Polský parlament schválil kontroverzní zákon o reorganizaci nejvyššího soudu ve čtvrtek. Jeho návrh se přitom stal předmětem široké mezinárodní kritiky, a to i ze strany Evropské komise.
Justiční reforma podle jejích odpůrců v Polsku ruší dělbu moci. Šéf summitů EU Donald Tusk kvůli reformě požádal o setkání prezidenta Andrzeje Dudu.
Za varšavskou vládu se naopak postavilo Maďarsko.
Celý text prohlášení
Polská republika /RzeczpospolitaPolska/ a její národ jsou pro nás trvalou a neoddělitelnou součástí společenství národů střední a východní Evropy sdílejícího po staletí společný osud. Hrdinství polského národa za 2. světové války, jeho odpor proti diktátu bývalého Sovětského svazu i domácím totalitním praktikám, stejně jako jeho úspěšné obnovení státní svrchovanosti a nastolení demokratického systému a právního státu po roce 1989 bylo pro nás významnou a trvalou inspirací. V posledním roce jsme však u našeho blízkého souseda svědky vývoje, který ohrožuje samotnou podstatu principů, na kterých stojí demokratický právní stát. Po ochromení Ústavního tribunálu a podřízení veřejnoprávních médií momentální státně stranické politice v minulém roce dochází v těchto dnech k bezprecedentnímu útoku na nezávislost polského soudnictví. Přijaté zákony o Národní radě soudnictví, o obecných soudech i projednávaný zákon o Nejvyšším soudu, které umožňují výkonné i zákonodárné moci zcela zbavit soudní moc její nezávislosti, nepohodlné soudce zbavit mandátu a podřídit soudní moc politickému řízení, představují útok na samotné základy fungování demokratického právního státu. I při vědomí suverenity polského státu a respektu k ní nemůžeme mlčet ke krokům, které ohrožují její samotný zdroj, kterým jsou nedotknutelné hodnoty evropské civilizace, humanismu a základních práv a svobod.
Pavel Rychetský, předseda Ústavního soudu
Pavel Šámal, předseda Nejvyššího soudu
Josef Baxa, předseda Nejvyššího správního soudu
Pavel Zeman, Nejvyšší státní zástupce
Anna Šabatová, Veřejná ochránkyně práv
(pel)