Do Itálie připlulo dalších 4600 uprchlíků. Z moře je zachránily neziskové organizace.

Neziskové organizace jenom v tomto týdnu dopravily do Evropy dalších 4600 uprchlíků. Migranti pluli do Itálie na vratkých člunech z Libye. Od začátku letošního roku běženců v Itálii přibývá rekordním tempem. V tamních uprchlických zařízeních je 180 tisíc přistěhovalců. 

Loď se 480 migranty připlula do sicilského přístavu Pozzallo.

Dalších 422 běženců se na Sicílii vylodilo v přístavu Trapani z plavidla maltské nevládní organizace.

Ve stejnou chvíli směřovaly k Sicílii či k jižním břehům Itálie lodě organizací Lékaři bez hranic (MSF), SOS Méditerranée, Save the Children a ProActiva Open Arms s více než 2700 migranty.

Ze člunů u břehů Libye bylo naloděno dalších 1100 běženců.

„Jsme pod enormním tlakem. Migranty zachraňují lodě neziskových organizací, mise Sophia, Frontexu i italské pobřežní stráže. Plaví se pod vlajkami různých zemí Unie. Pokud jsou to jen italské přístavy, které přijímají, je něco špatně. O tom to celé je,“ uvedl už dříve italský ministr vnitra Marco Minniti.

Itálie proto opakovaně žádala ostatní členské státy EU o větší pomoc. Tamní vláda požadovala hlavně zpřístupnění jejich středomořských přístavů záchranářským lodím. Zatím ale stále musí běžence přijímat sama, přestože kapacita jejích uprchlických zařízení je naplněná. Tísní se v nich přes 180 tisíc běženců.

Trasa do Itálie přes Libyi je po uzavření tzv. balkánské trasy v současnosti hlavní cestou, kudy se migranti do Evropy dostávají.

Od začátku letošního roku do Evropy přes Středozemní moře dorazilo podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) už více než 100 tisíc migrantů. Naprostá většina – více než 85 tisíc – se na nebezpečnou cestu přes Středozemní moře vydala ze severoafrických břehů a dorazila do Itálie.

Kolem 9300 lidí překonalo Egejské moře a na evropskou pevninu vkročilo v Řecku. Kolem 6500 migrantů se dostalo ze severu Afriky do Španělska – ať už po moři či přes severoafrické španělské enklávy Ceuta a Melilla.

(pel)