Severní Korea je schopna zasáhnout jakékoliv místo na světě. KLDR otestovala první mezikontinentální balistickou raketu.

Severokorejský diktátor Kim Čong-un dostřelí na jakékoliv místo na světě. KLDR poprvé otestovala mezikontinentální balistickou raketu. Ta urazila 933 kilometrů a dopadla do vod Japonska. Podle některých amerických vědců může mít střela dolet až 6 700 km a v takovém případě by se na dostřel dostala Aljaška.

„Vědci a technici severokorejské Akademie obranných studií podnikli podle strategického rozhodnutí vůdce Kim Čong-una zkoušku nově vyvinuté mezikontinentální balistické rakety Hwasong-14,“ oznámila hlasatelka ve státní televizi.

Severní Korea oznámila, že raketa vystoupala do výše 2 802 kilometrů a dopadla ve vzdálenosti 933 kilometrů do výlučné ekonomické zóny Japonska, která sahá 370 km od pobřeží. Let podle Pchjongjangu trval 39 minut.

Americké velitelství pro oblast Pacifiku uvedlo, že střelu sledovalo 37 minut.

Japonská vláda incident ostře odsoudila a označila ho za jasné porušení rezolucí OSN a ostře se vymezil i americký prezident Donald Trump.

 „Severní Korea právě vypustila další raketu. Nemá tento člověk (pozn. red. everokorejský vůdce Kim Čong-un) ve svém životě nic lepšího na práci? Lze jen těžko uvěřit, že Jižní Korea a Japonsko to ještě vydrží. Možná že Čína vyvine tvrdý nátlak na Severní Koreu a jednou provždy skoncuje s těmito nesmysly,“ napsal Trum na twitteru.

Střela přitom byla odpálena jen několik hodin poté, co Trump o problémech s KLDR telefonicky hovořil s japonským premiérem Šinzóem Abem a s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Trump koncem června uvedl, že severokorejská hrozba vyžaduje rozhodnou reakci. Prohlásil, že čas trpělivosti s jadernými a raketovými testy KLDR již skončil.

Čína dnes prostřednictvím mluvčího ministerstva zahraničí vybídla ke klidu a zdrženlivosti. Jde o výzvu, kterou Peking v podobných situacích vyjadřuje opakovaně. Čína je prakticky jediným diplomatickým spojencem Pchjongjangu, v poslední době ale narůstá její nevole nad chováním KLDR, kvůli kterému na Peking tlačí Spojené státy.

KLDR poslední test balistické střely načasovala na 4. červenec, tedy na den, kdy Američané slaví jeden z nejdůležitějších státních svátků, Den nezávislosti. V pátek a v sobotu se navíc mají v Německém Hamburku sejít představitelé 20 nejvyspělejších ekonomik na summitu G20.

Severní Korea tento rok odpálila jedenáct raket včetně několika nových, podle odborníků i výkonnou balistickou střelu středního doletu, jež by v budoucnu mohla dosáhnout i takových cílů, jako je americká Havaj či Aljaška.

(pel)