Strana Zelených navrhuje posunout volební právo už od 16 let.

Strana Zelených navrhuje, aby v parlamentních volbách mohly volit už děti od 16 let. V programu mají Zelení například návrh na zavedení univerzálního starobního důchodu minimálně 10 tisíc korun, zvýšení minimální mzdy na 15 tisíc korun nebo kroky k vyrovnání platů mužů a žen. Strana chce voličům nabídnout moderní stát, ochranu přírody a sociální jistoty.

Předseda strany Matěj Stropnický chce přesvědčit voliče, kteří ještě nejsou rozhodnutí, komu dají svůj hlas. Doufá, že se mu podaří nalákat šest až osm procent voličů. Poslední předvolební průzkum partaji přisoudil dvě procenta.

Pokud by se Zelení do Sněmovny dostali, k čemuž potřebují alespoň pět procent, Stropnický vyloučil spolupráci s komunisty a hnutím ANO.

„Upřímně řečeno, není na čem spolupracovat. Komunisté se projevují jako síla, která je proti pokroku, proti Evropě,“ uvedl Stropnický.

Vzápětí se opřel i do hnutí ANO a jeho předsedy Babiše.

„Shodujeme se, že hnutí ANO je ve stávající podobě v čele s Andrejem Babišem hrozbou pro vývoj ČR,“ prohlásil.

Podotkl, že Babiš nešel do politiky kvůli tomu, aby pomáhal České republice, ale aby rozvíjel svoje podnikání.

„Svoje podnikání založil na nepřátelském přebírání konkurenčních firem. Babiš vyrábí potraviny, které se téměř nedají jíst, to jsou potraviny, které neobsahují maso,“ kritizoval Stropnický.

Spolupráci na sněmovní úrovni si zelení naopak umí představit se sociální demokracií, TOP 09, lidovci a hnutím STAN.

Nájemní bydlení pro mladé lidi a zpětné hypotéky pro seniory

Program do voleb, který v pátek strana představila, se opírá o tři pilíře. Prvním je moderní stát, druhým příroda a třetím spravedlivá solidární společnost.

Firmám, které prokážou, že platí oběma pohlavím stejně, navrhují Zelení snížení daňového základu. Strana také přichází se slibem posunutí volebního práva na věk od 16 let.

Do voleb Zelení půjdou s heslem „Chceme Česko moderní, zdravější a spravedlivější“. Chtějí například změnit současnou praxi exekucí, zaměřit se na nájemné bydlení pro mladé lidi.

Seniorům nabídnou takzvané zpětné hypotéky, tedy možnost odprodeje jejich bytů do veřejného vlastnictví se záruku dožití v bytě.

Zajištění snižování emisí

V oblasti ochrany přírody budou Zelení prosazovat antifosilní zákon, který stanoví jasné tempo snižování emisí. Slibují zrušení rozhodnutí současné vlády o prolomení limitů těžby uhlí v severních Čechách, zvýšení poplatků z těžby na minimálně deset procent a zavedení mýtného pro nákladní auta na všech silnicích.

V programu odmítli budování protipovodňových přehrad, chtějí, aby se v krajině obnovily mokřady, lužní lesy, nivy či malé vodní nádrže.

„Obnovíme také výkon veřejného vlastnictví a správy vodohospodářské infrastruktury s tím, že zákonem stanovíme povinnost obcí spravovat ji bez dalšího pronajímání soukromým společnostem,“ uvedli Zelení v programu.

V oblasti rozvoje jaderné energetiky chtějí garantovat, že se na něm nebudou podílet veřejné zdroje. Slibují, že připraví komplexní zákonnou ochranu půdy. Počítají také s podporou ekologického zemědělství a zdravých potravin.

Moderní stát znamená podle Zelených vysoké investice do vzdělání, ale také podporu vzniku a rozvoje podniků, které přinášejí inovativní produkty a služby. Zaměřit se chtějí na důkladný výběr daní z příjmů od všech podnikatelských subjektů s důrazem na velké nadnárodní společnosti a boj proti daňovým rájům.

„Velký byznys je velký ze setrvačnosti, protože těží, vyrábí, převáží, prodává, daní, ukládá odpad tam, kde je to nejvýhodnější. Tyto náklady ale hradíme my všichni. Výsledkem jsou daňové ráje, chudé státy a nekvalitní veřejné služby. Externality by měli platit jejich původci,“ vysvětlil Stropnický důvody pro zvýšení poplatků za těžbu, zvýšení minimální mzdy či zavedení mýta a zdanění velkých znečišťovatelů.

(pel)