Mobily přece jen mohou prospívat lidskému zdraví. Masivní užívání dotykových smartphonů zesiluje interakce mezi mozkem a konečky prstů. Čím více člověk svůj telefon využívá, tím je na dotek svých prstů citlivější. Zjistili to švýcarští vědci z Univerzity v Curychu.
Každá část lidského těla má k sobě podle švýcarských vědců přidělenou část mozku v jeho somatosenzorickém centru. To plní nejrůznější tělesné funkce od vnímání nebo plánování pohybu, po vizuální stimuly.
Výzkumy v minulosti zjistily, že každá tato funkce podléhá vnějším vlivům. Lidé hrající na housle například vykazují vyšší aktivitu v regionu mozku řídícím pohyb prstů.
Švýcarští vědci se pokusili tuto teorii aplikovat na uživatele chytrých telefonů. Pro svůj experiment využili 37 účastníků, z nichž 26 používalo chytré telefony s dotykovou obrazovkou a 11 klasické staré mobily.
Výzkumný tým pak metodou elektroencefalografie (EEG) monitoroval mozkovou aktivitu každého účastníka pomocí 62 elektrod.
„Naše výsledky naznačují, že opakované pohyby na hladké dotykové obrazovce mění mozkové zpracovávání informací z pravé ruky a palce. Zpracovávání informací v mozku je podle našich závěrů neustále ovlivňováno využíváním digitálních technologií,“ uvedli vědci ve své studii.
„Překvapilo mě, jak velkou změnu v této oblasti mozku užívání smartphonů vyvolává,“ uvedl hlavní autor studie Arko Ghosh.
„Také mě zaskočilo množství asociací mezi mozkem a konečky prstů, které mohou být vysvětleny pouhým užíváním dotykových telefonů,“ dodal.
Intenzita mozkové aktivity spojená s užíváním palce a konečků prstů byla přímo úměrná míře užívání telefonu. Aktivita v mozcích uživatelů smartphonů byla nejvyšší, když obrazovku stiskli třemi konečky prstů.
Palec uživatelů byl pak na změny v používání dotykových telefonů nejcitlivější. Čím častěji má člověk v ruce svůj chytrý telefon, tím citlivější odezvy bude z dotyků palcem vnímat. (sfr)