Prezident demokratických Filipín, Rodrigo Duterte zvaný "Digong", chce svého předvolební slibu na zabití 100 tisíc lidí dosáhnout cestou obnovení trestu smrti. Oběšeno má být 10 až 20 lidí denně.

Demokraticky zvolený filipínský prezident Duterte ve svém krvavém tažení vůči „drogovým dealerům“ zašel tak daleko, že jeho jednotky zavraždily nevinného korejského podnikatele. Prezident byl nakonec nucen se omluvit a svoji nechvalně proslulou protidrogovou brigádu rozpustit.

Rodrigo „Rody“ Roa Duterte (přezdívaný Digong) byl ve všelidovém demokratickém hlasování zvolen prezidentem Filipín v květnu minulého roku. Z pozice hlavy státu pak ve své zemi inicioval krvavou kampaň za snížení zločinnosti.

Ve svém nelítostném boji s drogovými dealery však překročil veškeré meze, které by bylo množné spojovat s demokratickým systémem vládnutí. .

Duterteho válka se zločinem přinesla viditelné „výsledky“. Od jeho loňského nástupu do úřadu policie zastřelila přibližně 2,5 tisíce obchodníků s drogami, kteří se údajně vzpouzeli zatčení.

Prezident Duterte slíbil drogovým překupníkům, že je všechny zabije a jejich těly bude krmit ryby v Manilském zálivu.

Dalších 3600 lidí bylo zabito neznámými útočníky, kterým prezident Duterte slíbil beztrestnost. Běžná praxe se vyvinula tak, že policie vraždu nevyšetřuje, pokud je u mrtvoly ponechán nápis „překupník“.

Člověk asi nemusí být absolventem oboru kriminalistiky, aby namítl, že se nejedná o přesvědčivý forenzní důkaz.

Prezident Duterte se však opakovaně vyjádřil, že je s takovým stavem spokojen. Drogovým překupníkům slíbil, že je všechny zabije a jejich těly bude krmit ryby v Manilském zálivu. Nyní ale musel svůj program vybíjení drogových dealerů pozastavit.

Vražda korejského podnikatele

Jak vyšlo najevo, policisté z filipínské protidrogové brigády vpadli za bílého dne do domu korejského podnikatele, usazeného na Filipínách. Na základě padělaného příkazu k zatčení Korejce unesli na policejní centrálu v hlavním městě Manile.

Zde ho po delším mučení uškrtili, tělo spálili a popel vysypali do kanálu. Ženě zavražděného předstírali, že je nadále naživu a tak z ní vymámili 100 tisíc dolarů výkupného.

Bohužel pro ně ale Korejci neprojevili pochopení pro tento policejní přehmat a trvali na vyšetření případu svého spoluobčana. Prezident Duterte byl nakonec donucen k omluvě rodině zavražděného a k rozpuštění protidrogové brigády.

Trest smrti jako politický nástroj

Pravomoc pro boj proti drogám se po rozpuštění protidrogové brigády přesune na filipínskou protidrogovou agenturu.

Svého předvolebního slibu na zabití 100 tisíc kriminálníků hodlá prezident Duterte dosáhnout poněkud „organizovanější cestou“ a to obnovením trestu smrti.

Podle různých vyjádření filipínského prezidenta plánuje pověsit 10 až 20 zločinců denně. Podle návrhu trestního zákona by s tím neměl být větším problém. Trest smrti se navrhuje nejen za vraždu, znásilnění a únos, ale i za prodlévaní v místě, kde se užívají nebezpečné drogy. (mar)