Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se chlubil úspěchy elektronické evidence tržeb (EET), kdy podle statistik jeho úřadu stouply tržby zaregistrovaných restaurací a hotelů na dvojnásobek v porovnání s prosincem roku 2015. Ministerstvo financí ale po týdnu přiznalo, že Finanční správa zkoumala data pouze od 4 procent restaurací a hotelů. Podle ministerstva to stačí.
„Finanční správa se v lednu 2017 podrobně zaměřila na náhodný vzorek 1600 restaurací a hotelů,“ uvedl Michal Žurovec, mluvčí ministerstva.
Zmíněný počet podniků představuje zhruba 4 procenta těch, kteří se do EET v první vlně zapojili.
„Tento vzorek restaurací a hotelů vykazoval v průběhu prosince 2015 tržby 263,6 milionu a v prosinci 2016 vykazoval tržby 527,4 milionu korun,“ sdělil Žurovec.
Čtyři procenta zkoumaných restaurací lze podle něj z hlediska statistických zkoumání považovat za vysoce vypovídající podíl. Data pocházejí z finančních úřadů ze všech krajů.
„Vzhledem k tomu, že finanční správa v prosinci 2015 nedisponovala elektronickou evidencí tržeb, tržby dotyčných subjektů za prosinec 2015 bylo nutné vyhledávat v příslušných výkazech individuálně s mimořádnou pracností,“ dodal Žurovec.
Minulý týden Babiš oznámil, že evidované tržby za prosinec 2016 dosáhly téměř 20 miliard korun, zatímco v prosinci 2015 to bylo jen deset miliard.
„To jednoznačně vyvrací argument našich kritiků, že je EET pro podnikatele likvidační, a potvrzuje, že se jedná o zásadní krok k narovnání podnikatelského prostředí,“ doprovodil čísla komentářem Babiš.
Kritici ale jeho číslům nevěřili.
„Nárůst tržeb o 100 procent je nesmysl. V současné době ještě nejsou k dispozici přesná data – například z přiznání k DPH nebo z daňových přiznání. V systému ministerstva financí jsou navíc značné duplicity dokladů a je tam zapojena i část firem z druhé vlny zavádění EET,“ namítal Boleslav Buzek, zakladatel iniciativy Radostné Česko bez EET.
(pel)