Pondělní stávka pošťáků skončila fiaskem. Z celkových 30 tisíc zaměstnanců České pošty se zapojilo jen 100 lidí. Protest dále podpořilo kolem 150 sympatizantů z řad pošťáků, ale i aktivistů mimo poštu. Před pražskou třídírnou v Malešicích se sešla asi stovka lidí, před brněnským uzlem zhruba 50. V ostatních sběrných uzlech a na pobočkách, včetně hlavní pošty v Praze, se nestávkovalo.
Výstražný dvouhodinový protest začal v 17 hodin. Před vchodem do centrální třídírny v pražských Malešicích se postupně sešlo asi 100 lidí s transparentem stávka. Předseda koordinačního stávkového výboru Evžen Dvorský během shromáždění uvedl, že odbory obdržely více než 400 stížností na zastrašování na pracovišti, pokud se zaměstnanci ke stávce připojí. Chystá proto trestní oznámení na vedení podniku.
Česká pošta nahradila podle mluvčího Matyáše Vitíka stávkující pracovníky jinými zaměstnanci a brigádníky.
„V následujících dnech bude vedení České pošty vyhodnocovat škody způsobené jak samotnou stávkou, tak její přehnanou medializací ze strany menšinových odborů, které svým jednáním odrazovaly zákazníky od využívání služeb České pošty. Po tomto vyhodnocení se vedení České pošty rozhodne o dalších právních krocích,“ dodal.
Stávkující si vybrali pro protest nejexponovanější část roku. Před Vánocemi se počet doručovaných balíkových zásilek více než zdvojnásobuje.
Pošťáci se stávkovat neodhodlali
Původně odboráři oznámili, že očekávají zhruba 6000 stávkujících, tedy pětinu zaměstnanců pošty. Stávku vyhlásily tři z celkem osmi odborových organizací České pošty – Odborové hnutí zaměstnanců České pošty, SOS-21 a Nezávislý odborový sněm České pošty. Velké odbory na poště, které v listopadu podepsaly dohodu o růstu platů o 2,6 procenta, tedy asi o 550 korun, od dubna příštího roku, se k protestu nepřipojily.
Odbory chtěly stávkou prosadit svůj požadavek na zvýšení mezd o 2500 korun měsíčně a předem varovali, že pokud vedení jejich požadavky nevyslyší, hodlají 22. prosince pokračovat.
Od stávky je neodvrátil ani slib představitelů vlády rozdělit třetiny z 1,4 miliardy korun z kompenzace univerzální služby, což by znamenalo odměnu zhruba 1200 až 1400 korun na zaměstnance měsíčně. Podle odborářů je však tato částka nedostatečná a trvají na zvýšení platů o 2500 korun.
Ministr vnitra Milan Chovanec upozornil, že již samotné oznámení stávky stojí poštu 3 až 5 milionů korun denně na nižších tržbách z doručování balíků, protože lidé se obávají, že je pošta nedoručí včas. Vedení pošty považuje stávku za nezákonnou, protože odboráři nedodali seznam stávkujících na pracovištích.
Průměrná mzda v podniku se pohybuje kolem 22 700 korun a na konci roku má být zhruba 23 000 korun měsíčně, tedy více než 4000 korun pod celostátním průměrem. Pro příští rok se s většinou odborářů dohodla na zvýšení mezd o 2,6 procenta, tedy zhruba 550 korun.
Komentář: Stávka části zaměstnanců České pošty ukazuje na neschopnost státu podnikat
(pel)