Italové jednoznačně odmítli reformu ústavy, premiér Renzi podá demisi.

Italský premiér Matteo Renzi prohrál referendum o reformě ústavy a oznámil, že podá demisi.  Proti reformě hlasovalo 59 procent lidí. V Itálii nyní panují obavy, že odmítnutí referenda by mohlo vést k politické nejistotě v zemi a mít negativní dopady na EU.

Podle dosavadních průběžných výsledků Italové v referendu poměrem zhruba 59 ku 41 procentům hlasů.

„Má vláda právě končí,“ vzkázal premiér.

Porážku označil za „mimořádně jasnou“ a prohlásil, že za ni přebírá plnou odpovědnost. Svou rezignaci předá prezidentovi Sergio Mattarellovi.

Jedenačtyřicetiletý Renzi ­stojí v čele italské vlády necelé tři roky. Reformu hájil jako nutnou pro zjednodušení fungování politického systému země, která od roku 1945 zažila více než 60 vlád.

Reforma měla posílit Poslaneckou sněmovnu a výrazně omezit vliv Senátu, který měl mimo jiné přijít o možnost svrhnout vládu a o vliv na blokování zákonů.

Účast dosahující téměř 70 procent podle webu zpravodajské stanice BBC svědčí, že referendum bylo vnímáno jako příležitost vyjádřit nespokojenost s předsedou vlády.

Na zveřejněné odhady ihned reagovaly burzy, euro pokleslo vůči dolaru z 1,0625 na 1,0580.

EU s výsledky není spokojená

Výsledky referenda znamenají ránu pro Evropskou unii, která se snaží překonat řadu krizí a chtěla, aby italský premiér pokračovat ve svých reformních snahách v silně zadlužené zemi. Porážka rovněž může poznamenat trhy, zejména bankovní sektor, který letos na milánské burze ztratil téměř polovinu své hodnoty.

Podle italských zákonů musel Renzi uspořádat referendum o svých plánech na revizi ústavy, ale sám se rozhodl s výsledkem spojit svou budoucnost. Tento krok fakticky přeměnil hlasování v plebiscit o samém Renzim a sjednotil různorodé opoziční síly v bitvě o sesazení nejmladšího italského premiéra.

Vůdcové EU s výsledkem moc spokojeni nejsou. Renzi byl totiž jediným levicovým premiérem v Evropě, který měl nějakou vizi budoucnosti EU. Referendum lze vnímat i jako barometr „protisystémových“ nálad v Evropě. Po Renziho porážce, k níž přispěla populistická uskupení, vypukly v ulicích Říma spontánní oslavy.

„Začínáme pracovat na vzniku vlády Hnutí pěti hvězd,“ prohlásil Luigi di Maio z hnutí, které vede komik Beppe Grillo.

Vůdkyně francouzské Národní fronty Marine Le Penová poblahopřála Lize severu.

„Italové odmítli EU a Renziho. Musíme naslouchat této touze národů po svobodě,“ prohlásila.

(pel)