V Řecku už čeká 7 tisíc běženců připravených k okamžitému přerozdělení do dalších zemí Evropské unie podle migračních kvót. Informoval o tom řecký ministr pro evropské záležitosti Nikos Xydakis.
Jak uvedl pro deník Die Welt, většina zemí EU však pro převzetí uprchlíků z Řecka dělá jen velmi málo.
„Většina zemí EU si od nás bere příliš málo uprchlíků. Některé země ani neodpovídají na naše žádosti,“ prohlásil Xydakis.
Upřesnil dále, že tisíce běženců, u nichž byly vyřízeny všechny formality, jsou v Řecku připraveny na okamžitý přesun do dalších států EU.
Česká republika by měla na základě povinných kvót a dobrovolného závazku přijmout do konce roku 2017 celkem 2691 lidí z Řecka a z Itálie.
Koncem srpna však na území ČR pobývalo na základě kvót pouhých 12 běženců z uvedených států.
Od září 2015 si ostatní země EU převzaly od Řecka zhruba 3500 z celkově dohodnutých 65 tisíc běženců.
V Řecku je dnes zhruba 60 tisíc běženců.
Xydakis v této souvislosti kritizoval ostatní evropské státy za to, že jejich přístup je příčinou problémů.
„Požáry a nepokoje v některých uprchlických táborech jsou následek nedostatečného přerozdělování uprchlíků do všech členských zemí EU a chybějící podpory ze strany těchto států,“ zdůraznil.
SPD vyhlásila další petici proti přijímání uprchlíků
Vláda ČR však již vyčlenila více než půl miliardy korun na přijetí 6 tisíc imigrantů do země.
Za to ji opět kritizovala strana Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Ta v souvislosti s návrhem vládní koalice na zavedení volebního práva pro cizince s přechodným pobytem na území České republiky vyhlásila petiční akci proti přijímání nelegálních imigrantů na území ČR. (sfr)