Mezinárodní obchod poprvé za 15 let poroste pomaleji než globální ekonomika. Světová obchodní organizace (WTO) zhoršila prognózu a snížila odhad růstu mezinárodního obchodu. V letošním roce se má objem obchodu zvýšit o 1,7 procenta místo doposud uváděných 2,8 procenta.
Zhoršení prognózy odráží hlavně zpomalení růstu v Číně a Brazílii, ale i zpomalení dovozu do Spojených států.
V příštím roce se má obchod zvýšit o 1,8-3,1 procenta. V předchozí, dubnové prognóze WTO čekala zvýšení obchodu o 3,6 procenta.
Nová čísla by měla být pro vlády budíčkem, řekl generální ředitel WTO Roberto Azevedo.
„Musíme se ujistit, že se to nepřemění ve špatnou politiku, která by situaci ještě zhoršila, nejen z perspektivy obchodu, ale i z pohledu tvorby pracovních míst a ekonomického růstu a rozvoje, které jsou tak úzce spojené s otevřeným obchodním systémem,“ prohlásil šéf WTO.
Zpráva také zdůrazňuje obavy, že po dlouhém období růstu v důsledku globalizace a důvěry v globální obchod se vlády v období ekonomických potíží stále více snaží chránit svůj vlastní průmysl a ekonomiku čím dál víc táhne domácí spotřeba.
Ačkoli všechny vlády popírají protekcionismus, obchod již nepřekonává hospodářský růst, jak tomu bylo dříve.
Globální obchod roste velmi pomalu
Podle Azeveda by výhody obchodu měly být v širším měřítku sdílené, systém by měl více zahrnovat chudé země, malé firmy, okrajové skupiny a podnikatele. To je zjevný náznak souhlasu s antiglobalizačními aktivisty, kteří tvrdí, že uzavřená jednání o obchodu jsou exkluzivně zaměřena na pomoc velkým podnikům.
WTO v posledních letech odhady růstu snižovala, její prognózy ekonomického oživení se ukazovaly jako příliš optimistické. Globální obchod v letošním roce poroste o méně než tři procenta již pátým rokem za sebou, což je nejdelší takové období od 80. let.
V posledních třech desetiletích globální obchod rostl dvakrát rychleji než hrubý domácí produkt (HDP) světa. V roce 2009 globální obchod kvůli finanční krizi prudce klesl a znovu se začal zotavovat až v roce 2010. Od té doby roste jen velmi pomalu a loni poprvé od krize jeho hodnota klesla, i když je to zejména důsledkem růstu dolaru a propadu cen komodit.
Podle posledního odhadu Mezinárodního měnového fondu (MMF) má globální ekonomika letos vykázat růst o 3,1 procenta. Na příští rok se však očekává zrychlení tempa růstu na 3,4 procenta.
(pel)