Ministerstvo průmyslu a obchodu schválilo na schůzi vlády podporu českým podnikatelům. Ti budou moci z prostředků Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost získat investice na svůj firemní rozvoj. První projekty start-upů mohou o finance zažádat v průběhu roku 2017.

„Cílem programu Rizikový kapitál je podpora přístupu malých a středních podniků k rizikovému financování v raných fázích jejich rozvoje (tzv. seed kapitál a start—up kapitál),“ uvedlo ministerstvo.

Podle vládní analýzy je v ČR rizikové financování start-upů nedostatečné. Trh v tomto směru podle zprávy výrazně selhal.

Podpora přinese podle vlády „zvýšení inovačního potenciálu podnikatelského sektoru, účinnější využívání financování začínajících firem i rozvoj nových návratných forem podpory podnikání.“

V programu je alokováno celkem 53 milionů eur (asi 1,4 miliardy korun) z evropských strukturálních a investičních fondů.

Celková výše investic jednomu příjemci podpory by neměla převýšit 370 milionů korun.

První projekty start—upů se budou moci o podporu ucházet v průběhu roku 2017. Hodnotit se bude podle Mládkova ministerstva především tržní potenciál podnikatelských projektů. (hej)


Co je to start-up

Nový projekt i ve stádiu zrodu. Může jít buď o nový produkt firmy, anebo naopak o zcela novou firmu. Start-upové firmy vnášejí nějakou zcela novou myšlenku, nápad na podnikání. Ve většině případů jde o firmy, které mají něco společného s internetovým prostředí, ať už jde o e-shopy či blogerské stránky.

Poprvé se tento pojem objevil v 90. letech let. Na „rozjezd“ internetových projektů nebyl tehdy potřeba velký kapitál, hlavní byl chytrý nápad. Vedle nízkých počátečních nákladů mnohé firmy vykazují dnes obrovské zisky.

I dnešní nejúspěšnější internetové společnosti vydělávající majitelům miliardy jako jsou Google a Facebook začínaly původně jako typický start up. Úspěšný start-up většinou končí fúzí nebo akvizicí.