Chyby našli kontroloři u tří ministerstev i v účetnictví a zadávání veřejných zakázek (ilustrační foto)

Ministerstva podle kontrolního úřadu nehospodárně platila v uplynulých letech za materiál i služby jako je ostraha či úklid kanceláří. Chyby našli kontroloři u tří ministerstev i v účetnictví a zadávání veřejných zakázek. Ministerstvo obrany například za pouhý rok utratilo za kancelářské potřeby 40 milionů korun.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil, jak a kolik peněz vynaložily ministerstva obrany (MO), práce a sociálních věcí (MPSV) a zemědělství (MZe) na nákup materiálu a služeb.

Kontroloři prověřovali výdaje za nákup kancelářských potřeb, jazykové vzdělávání, poradenské služby, ostrahu a úklid budov jednotlivých resortů v letech 2013 a 2014 za téměř 245 milionů korun.

Nehospodárný postup zjistili kontroloři u všech tří ministerstev. Chyby pak našli podle tiskové zprávy NKÚ i v účetnictví a zadávání veřejných zakázek.

Ministerstvo obrany nesprávně zadávalo zakázky na nákup kancelářských potřeb a tonerů jako zakázky malého rozsahu.

Téměř 80 milionů za papír a barvy do tiskárny

Celková hodnota dodávek dosáhla ale v kontrolovaných letech k částce 79 milionů korun bez DPH. Překročila tak limit daný zákonem pro tento typ zakázek.

Úřad proto posléze nemohl vybírat z více nabídek a zvolit výhodnějšího dodavatele. Ministerstvo chybným postupem porušilo rozpočtovou kázeň.

Také při prověřování výdajů na jazykové kurzy odhalila kontrola u jednotlivých ministerstev velké rozdíly. MPSV například platilo za jednu lekci angličtiny 1,5 krát víc než MO.

Ceny za lekci angličtiny se u ministerstev v kontrolovaném období pohybovaly od 299 do 450 korun.

MZe také zaplatilo v roce 2013 téměř 2,5 milionu korun s DPH za jazykové kurzy, které měly proběhnout až v dalším roce. Jednomu poskytovateli dokonce zaplatilo dopředu přes 1,4 milionu korun, a porušilo tak opět rozpočtovou kázeň.

Expert za miliony namísto práce 20 zaměstnanců

Ministerstvo zemědělství chybovalo i při rozhodování o výdajích za poradenské, konzultační a právní služby. Za účast odborného experta na 12 veřejnosprávních kontrolách zaplatilo téměř 4,7 milionu korun, i když má pro tyto kontroly k dispozici samostatný odbor s 20 zaměstnanci.

Velké rozdíly v jednotkových cenách našla kontrola i v platbách ministerstev za úklid budov. Ceny za úklid 100 m2 plochy se v kontrolovaných letech pohybovaly od téměř 226 korun bez DPH u MO do 1 370 korun bez DPH u MPSV.

Kontroloři navíc zjistili, že MPSV platilo od roku 2009 měsíčně za úklid v jedné budově o 3,5 tisíce korun víc, než mělo ve smlouvě. Celkem tak ministerstvo zaplatilo úklidové firmě navíc přes 101 tisíc korun.

Ministerstvo práce a sociálních věcí v kontrolovaném období také neověřovalo, jestli je pro něj výhodné zajišťovat ostrahu jedné z budov vlastními zaměstnanci. Zabývat se tím začalo až v roce 2015.

Z analýzy ministerstvo zjistilo, že platilo za ostrahu vlastními zaměstnanci až 190 korun za hodinu. To bylo o 91,5 % víc, než byla průměrná cena za hodinu této služby podle Českého statistického úřadu.

V roce 2015 proto ve veřejné soutěži vybralo externího dodavatele služeb s cenou 86 korun za hodinu bez DPH.

Kontrola opět ukázala, že je nezbytné zavedené osobní, hmotné a trestně zodpovědnosti politiků, uvedl v reakci Tomio Okamura, předseda hnutí SPD.

„Tento zákon již naše hnutí SPD jménem svého předsedy Tomia Okamury  ve Sněmovně navrhlo, ale Sobotkova a Babišova vláda ho zamítla. Nyní je jasné proč. Musí skončit beztrestnost politiků,“ uvedl.