Nikdo přece farmářům nechce ztížit podnikání či ohrozit jejich existenci. Vždyť i úředníci z Ministerstva financí rádi nakupují u farmářů, stejně rádi si však při tom počkají na účtenku, tvrdí Babišovo ministerstvo.

Farmáři budou muset na trzích akceptovat zákon o elektronické evidenci tržeb (EET). Návrh na jejich vyjmutí z nové povinnosti (hlásit tržby na internetu) vláda nepodpořila. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) a poslanec Jaroslava Klaška (KDU-ČSL) neuspěli s tvrzením, že EET bude likvidační pro prodejce s nízkým obratem na tržištích a v tržnicích.

„Buď rovnou s prodejem na trzích skončí, nebo budou muset výrazně zdražit, pak se ale stanou nekonkurenceschopní,“ uvedl Jurečka podle ČT při předkládání návrhu úprav. Ministerstvo financí se proti novele již předem ohradilo – nelze podle něho stanovovat bezdůvodně výjimky ze zákona.

Podle Babišova úřadu by byli nespravedlivě zvýhodňováni někteří podnikatelé. Novela totiž zahrnovala pouze farmářská tržiště, na kterých se prodávají většinou potraviny a pochutiny. Naopak nemyslela na vánoční trhy či stánkaře například na festivalech a koupalištích, jejichž provoz je také pouze sezonní.

Pro drobné prodejce má novela zákona a povinnost EET platit později než pro hotely a restaurace, tedy až v březnu příštího roku. Již toto opatření ministerstvo financí považuje za výhodu.

Již dříve uvedlo, že obavy o likvidaci v důsledku zavedení EET jsou ze strany farmářů neopodstatněné.

„Zavedení EET pro farmáře rozhodně neznamená zdražení či dokonce konec podnikání. Pouze při počítání tržby vymění obyčejnou kalkulačku za mobil, tablet či pokladnu s internetovým připojením, jejichž pořízení je bude stát jednorázově maximálně několik tisíc korun a další náklady se omezí pouze na měsíční platbu za internet ve výši asi 200 – 300 korun,“ uvedla za úřad Gabriela Štěpanyová.

Ty nejmenší podnikatele, mezi které farmáři jednoznačně patří, nebude podle ní pořízení zařízení dokonce stát nic. Náklady na vybavení si totiž díky slevě na dani ve výši 5 000 korun budou moci odečíst od daně z příjmů.

„Zaevidování tržby proběhne okamžitě a celá transakce nebude trvat déle než platba kartou,“ uvedla dále Štěpanyová. V případě výpadku spojení, kdy podnikatel neobdrží do několika vteřin unikátní kód, vytiskne pokladní zařízení účtenku bez něj, a opatří ji zjednodušeným elektronickým podpisem.

Data pak budou automaticky odeslána na Finanční správu do 48 hodin po zaevidování, a hromadně v dávkách. Ve výjimečných případech, pokud by se trhy konaly na místě, kde je prokazatelně problém s připojením k internetu, lze požádat podle ministerstva správu o zjednodušený (offline) režim a data zasílat do pěti dní.

„Nikdo přece farmářům nechce ztížit podnikání či ohrozit jejich existenci. Vždyť i úředníci z ministerstva financí rádi nakupují u farmářů, stejně rádi si však při tom počkají na účtenku,“ dodala.

(red)