Ministerstvo financí vypsalo zakázku na vytvoření systému k loterijnímu zákonu.

Ministerstvo financí vypsalo zakázku na informační systém, který bude základem schváleného loterijního zákona. Odhadovaná hodnota pětiletého kontraktu je téměř 300 milionů korun bez DPH.

„Veřejná zakázka zahrnuje jak vývoj, dodání a zavedení informačního systému, tak i pět let následného poskytování servisních služeb a případného dalšího rozvoje systému,“ uvedla mluvčí ministerstva financí Kateřina Vaidišová.

Vytvoření systému by mělo stát 130 milionů, servisní služby pak maximálně patnáct procent z ceny dodávky ročně. Limit celé veřejné zakázky je 295 milionů korun, což zahrnuje i případné změny a další rozvoj systému.

Na vybudování systému ale nebude mít vítěz tendru příliš času. Uchazeči se mohou hlásit do 5. srpna, zahájení prací předpokládá Ministerstvo financí zhruba tři měsíce po obdržení nabídek. Termín 1. ledna pro spuštění přitom není podle ministerstva pevný.

„Pozdější zahájení činnosti systému než na začátku ledna není na překážku, příslušné části zákona mají navíc odloženou účinnost,“ uvedla Vaidišová.

Dvě daňové sazby

Nový zákon o loterijních hrách byl přijat letos v květnu. Stát schválil tvrdší regulaci hazardu a zvýšení sazby daně na herní automaty.

Hazardní průmysl bude nově zdaňován dvěma různými daňovými sazbami. Méně zdaněni budou silní provozovatelé kurzových, sázkových her a loterií, sazba zůstala na 23 procentech.

Výrazně se ale zvýšila daňová sazba u hracích automatů a to na 35 procent ze současných 28 procent. Denní poplatek za automat přitom činí dalších 80 korun.

Pravomoc úředníků ministerstva financí nechat zablokovat jakékoliv webové stránky, které ministerstvo financí zařadí na seznam nepovolených internetových her, zůstala zachována.

Proti této pravomoci ministerstva se zvedla vlna odporu ze strany firem spojených s internetovým byznysem, podle nichž se jedná o cenzuru.

Zákon zavádí také řadu opatření proti patologickému hráčství. Vznikne speciální seznam osob, které budou mít jakékoliv hraní zakázáno. Půjde například o lidi, kteří pobírají dávky pomoci v hmotné nouzi.

(red)